Начало / Селскостопански пазарни механизми / Месо / Частно складиране на месо
► Обща информация по схемата
Произход на отговарящите на условията продукти
Продуктите, които отговарят на условията за изкупуване на базата на частно складиране, трябва да са с произход от Съюза. Освен това, ако са получени от селскостопански култури, тези култури трябва да са добити в Съюза, а ако са получени от мляко, това мляко трябва да е произведено в Съюза.
Продукти, отговарящи на условията съгласно Регламент 1308/2013
Помощ за частно складиране може да се отпуска за следните продукти, при спазване на условията, които се приемат от Комисията чрез делегирани актове в съответствие с член 18, параграф 1, член 19 и чрез актове за изпълнение в съответствие с член 18, параграф2, или член 20 от Регламент 1308/2013г.
- прясно или охладено месо от едър рогат добитък на възраст осем месеца или повече;
- масло, произведено от сметана, получена директно и изключително от краве мляко;
- сирене;
- обезмаслено мляко на прах, произведено от краве мляко;
- свинско месо;
- овче и козе месо.
Условия за отпускане на помощ
Когато е необходимо, за да се осигури прозрачност на пазара, на Комисията се предоставя правомощието да приема делегирани актове в съответствие с член 227 на Регламент 1308/2013 г. за определяне на условията, при които тя може да реши да предостави помощ за частно складиране на продуктите, изброени в член 16, като отчита:
а) средните пазарни цени, регистрирани в Съюза и референтните прагове и производствените разходи за съответните продукти; и/или
б) необходимостта да се реагира своевременно на особено трудна пазарна ситуация или икономически събития със значително негативно влияние върху маржовете в сектора.
2. Комисията може да приеме актове за изпълнение относно:
а) предоставяне на помощ за частно складиране на продуктите, изброени в член 17, на Регламент 1308/2013
б) ограничаване на предоставянето на помощ за частно складиране.
Тези актове за изпълнение се приемат в съответствие с процедурата по разглеждане, посочена в член 229, параграф 2на Регламент 1308/2013.
Мерките за определяне на размера на предвидената в член 17 помощ за частно складиране се приемат от Съвета в съответствие с член 43, параграф 3 от ДФЕС.
Допустимост на операторите
1. Операторите трябва да са установени и регистрирани за целите на ДДС в Съюза, за да представят:
- тръжно предложение за помощ за частно складиране;
- заявление за помощ за частно складиране, определено предварително.
2.Във връзка с изкупуването на говеждо месо предложения могат да представят само следните оператори, посочени в параграф 1:
а) кланици за животни от рода на едрия рогат добитък, одобрени в съответствие с член 4 от Регламент (ЕО) 853/2004 на Европейския парламент и на Съвета (1); б) търговци на живи животни или месо, които извършват клане в горепосочените кланици за своя сметка.
Допустимост на продуктите
Продуктите са здрави, в добро състояние и с подходящо пазарно качество и отговарят на изискванията, установени в Регламент (ЕС) № 1308/2013.
Обезпечения
Операторите внасят обезпечение в полза на съответната разплащателна агенция в съответствие с член 4, буква б) от Делегиран регламент (ЕС) № 2016/1238.
► Законодателство
L> Документи по схемата
L> Текущи обяви
► Частно складиране за прясно или охладено месо от едър рогат добитък на възраст осем месеца или повече (Архив)
Обща информация за схемата частно складиране на прясно или охладено месо от едър рогат добитък
За да се изпълни целта за постигане на равновесие на пазара и стабилизиране на пазарните цени е необходимо да се предостави помощ за частно складиране на определени селскостопански продукти.
Във връзка с масовите ограничения на движението сериозно засегнаха продажбите на някои категории продукти от говеждо месо — например задни четвъртинки, предназначени за различни видове разфасовки за пържоли — за сектора на хотелиерството и ресторантьорството. На този сектор се падат приблизително 70 % от търсенето в рамките на Съюза на различни видове разфасовки за пържоли, произведени от задни четвъртинки. Поради това в настоящата ситуация задните четвъртинки от посочените видове животни се използват за производството на други продукти от говеждо месо, което води до спад в цените им.
Наблюдаваното в момента неравновесие между търсенето и предлагането на пазара на месо от едър рогат добитък може да бъде намалено чрез складирането на задни четвъртинки, предназначени за производството на продукти, които при други обстоятелства биха били предназначени за сектора на хотелиерството и ресторантьорството.
За да се намали неравновесието между търсенето и предлагането, което от своя страна оказва натиск за намаляване на цените на всички продукти от месо от едър рогат добитък, е целесъобразно да се предостави помощ за частно складиране на прясно или охладено месо от едър рогат добитък на възраст осем месеца или повече.
Разпоредбите за прилагане на частно складиране на говеждо месо следва да се прилагат и по отношение на помощта за частно складиране на прясно или охладено месо от едър рогат добитък на възраст осем месеца или повече. Продуктите, които отговарят на условията за изкупуване на базата на частно складиране, трябва да са с произход Европейския съюз.
Продукти, отговарящи на условията съгласно Регламент за изпълнение 2020/596
Помощ за частно складиране на прясно или охладено месо от едър рогат добитък на възраст осем месеца или повече може да се отпуска за следните продукти:
- Разфасовани задни четвъртинки: задната част на половината труп, съдържаща всички кости, както и бута и рибицата, включително филетата, с минимум три ребра, цели или нарязани, със или без джолана и със или без хълбока.
Всички продукти са с код по митническата номенклатура /код по КН/: ex 02012050
Условия за отпускане на помощ
Настоящия регламент се предвижда помощ за частно складиране на прясно или охладено месо от едър рогат добитък на възраст осем месеца или повече, както е посочено в член 17, първа алинея, буква г) от Регламент (ЕС) № 1308/2013 (наричана по-долу „помощта“). Прилагат се Делегиран регламент (ЕС) 2016/1238 и Регламент за изпълнение (ЕС) 2016/1240, освен ако в настоящия регламент е предвидено друго.
а) за да отговаря на условията за предоставяне на помощ, месото трябва да е в добро състояние, с подходящо пазарно качество и да е с произход от Съюза. Продуктът трябва да отговаря на изискванията, определени в раздел III от приложение VI към Делегиран регламент (ЕС) 2016/1238;
б) Помощ се отпуска само за количества прясно или охладено месо от едър рогат добитък на възраст осем месеца или повече, които все още не са поставени в склад.
Подаване и допустимост на заявления
ü Заявленията за помощта могат да се подават, считано от 07.05.2020 г.;
ü Всяко заявление трябва да се отнася до продуктите, изброени в приложението на регламента като се посочва съответния клас на конформация;
ü Минимално допустимо количество за всяко заявление- 10 тона
Допустимост на операторите
1. Операторите трябва да са установени и регистрирани за целите на ДДС в Съюза, за да представят:
- тръжно предложение за помощ за частно складиране;
- заявление за помощ за частно складиране, определено предварително.
2. Във връзка с изкупуването на говеждо месо предложения могат да представят само следните оператори, посочени в параграф 1:
а) кланици за животни от рода на едрия рогат добитък, одобрени в съответствие с член 4 от Регламент (ЕО) 853/2004 на Европейския парламент и на Съвета (1); б) търговци на живи животни или месо, които извършват клане в горепосочените кланици за своя сметка.
Допустимост на продуктите
Продуктите са здрави, в добро състояние и с подходящо пазарно качество и отговарят на изискванията, установени в Регламент (ЕС) № 1308/2013.
Операциите по окончателно поставяне на склад на месото се извършват не по-късно от 28 дни след датата на уведомлението за одобрение на заявлението.
При промяна на графика относно склад №, дата на складиране и на количества продукти в дадена партида, следва да представите актуализиран график в ДФ „Земеделие“, в срок до 3 (три) работни дни преди извършване на операцията по складиране. Не се допуска промяна на данните в колони 2, 3 и 4, както и на общото заявено за подпомагане количество.
Обезпечения
Когато се подава заявление за помощ за продукти, отговарящи на условията за помощ, обезпечението, изисквано в съответствие с член 4, буква б) от Делегиран регламент (ЕС) 2016/1238, е в размер на 100 EUR на тон.
Подаване и допустимост на офертите, тръжните предложения и заявленията
1. Операторите подават заявления за помощ за частно складиране, по начина, предвиден от разплащателната агенция на съответната държава членка. 2.Офертите са допустими, ако са представени на официалния език или на един от официалните езици на държавата членка, в която се подават, и включват в предоставен от разплащателната агенция формуляр поне следната информация: а) наименование, адрес и регистрационен номер по ДДС на оператора в държавата членка, в която той извършва основната си дейност;
2. обхванатия продукт, или тип продукт, заедно с неговия съответен код по КН, ако е приложимо;
3. количеството, за което се подава офертата, тръжното предложение или заявлението, при спазване на минималните количества, ако са приложими.
Информация относно мястото на частно складиране на все още нескладирани продукти
Операторът уведомява разплащателната агенция за срока на внасяне на продуктите на склад, както и за името и адреса на всяко място на частно складиране и съответните количества. Уведомлението се отправя до разплащателната агенция поне 3 работни дни преди да започне внасянето на партидите на склад.
Сключване на договори
Договорите се сключват между разплащателната агенция на държавата членка, на чиято територия са складирани или ще бъдат складирани продуктите, и операторите, които отговарят на изискванията, определени в член 2 от Делегиран регламент (ЕС) 2016/1238, и чието тръжно предложение или заявление са били приети.
► Частно складиране на овче и козе месо (Архив)
Обща информация за схемата частно складиране на овче и козе месо
За да се изпълни целта за постигане на равновесие на пазара и стабилизиране на пазарните цени е необходимо да се предостави помощ за частно складиране на определени селскостопански продукти.
Поради масовите ограничения на движението, въведени от държавите членки с цел справяне с продължаващата пандемия от COVID-19, бяха сериозно засегнати продажбите на някои категории продукти от овче и козе месо — например кланични трупове от агнета и кози на възраст под 12 месеца — към сектора на хотелиерството и ресторантьорството.
Вследствие на това се наблюдава рязък спад в търсенето на някои продукти от овче и козе месо. Това изправя сектора на овчето и козето месо пред смущения на пазара, дължащи се на неравновесието между търсенето и предлагането. Тази ситуация оказва значително отрицателно въздействие върху маржовете в сектора и излага на риск финансовата жизнеспособност на земеделските стопани в Съюза. Ако не бъдат предприети мерки срещу тези смущения на пазара, се очаква цените на продуктите от овче и козе месо в Съюза да спаднат и натискът за допълнителното им намаляване да продължи.
За да се смекчат настоящите трудности на пазара, и по-специално да се намали неравновесието между търсенето и предлагането, което от своя страна оказва натиск за намаляване на цените на всички продукти от овче и козе месо, е целесъобразно да се предостави помощ за частно складиране на прясно или охладено месо от животни от рода на овцете и козите на възраст под 12 месеца.
Разпоредбите за прилагане на частно складиране на овче и козе месо следва да се прилагат и по отношение на помощта за частно складиране на прясно или охладено месо от животни от рода на овцете и козите на възраст под 12 месеца. Продуктите, които отговарят на условията за изкупуване на базата на частно складиране, трябва да са с произход Европейския съюз.
Продукти, отговарящи на условията съгласно Регламент за изпълнение 2020/595
Помощ за частно складиране на прясно или охладено месо от животни от рода на овцете и козите на възраст под 12 месеца може да се отпуска за следните продукти:
- Цели и половин трупове от агнета на възраст под 12 месеца, пресни или охладени;
- Цели и половин трупове от кози на възраст под 12 месеца, пресни или охладени
Всички продукти са с код по митническата номенклатура /код по КН/, съответно по позиции: ex 02041000 и ex 02045011.
Условия за отпускане на помощ
В настоящия регламент се предвижда помощ за частно складиране на прясно или охладено месо от животни от рода на овцете и козите на възраст под 12 месеца, както е посочено в член 17, първа алинея, буква и) от Регламент (ЕС) № 1308/2013.
Прилагат се Делегиран регламент (ЕС) 2016/1238 и Регламент за изпълнение (ЕС) 2016/1240, освен ако в настоящия регламент е предвидено друго.
Подаване и допустимост на заявления
ü Заявленията за помощта могат да се подават, считано от 07.05.2020 г.;
ü Всяко заявление трябва да се отнася до продуктите, изброени в приложението, като се посочва съответният код по КН;
ü Минимално допустимо количество за всяко заявление- 5 тона
Допустимост на операторите
1. Операторите трябва да са установени и регистрирани за целите на ДДС в Съюза, за да представят:
- тръжно предложение за помощ за частно складиране;
- заявление за помощ за частно складиране, определено предварително.
2. Във връзка с изкупуването на говеждо месо предложения могат да представят само следните оператори, посочени в параграф 1:
а) кланици за животни от рода на едрия рогат добитък, одобрени в съответствие с член 4 от Регламент (ЕО) 853/2004 на Европейския парламент и на Съвета (1); б) търговци на живи животни или месо, които извършват клане в горепосочените кланици за своя сметка.
Допустимост на продуктите
Продуктите са здрави, в добро състояние и с подходящо пазарно качество и отговарят на изискванията, установени в Регламент (ЕС) № 1308/2013.
Операциите по окончателно поставяне на склад на месото се извършват не по-късно от 28 дни след датата на уведомлението за одобрение на заявлението.
При промяна на графика относно склад №, дата на складиране и на количества продукти в дадена партида, следва да представите актуализиран график в ДФ „Земеделие“, в срок до 3 (три) работни дни преди извършване на операцията по складиране. Не се допуска промяна на данните в колони 2, 3 и 4, както и на общото заявено за подпомагане количество.
Обезпечения
Когато се подава заявление за помощ за продукти, отговарящи на условията за помощ, обезпечението, изисквано в съответствие с член 4, буква б) от Делегиран регламент (ЕС) 2016/1238, е в размер на 100 EUR на тон.
Подаване и допустимост на офертите, тръжните предложения и заявленията
1. Операторите подават заявления за помощ за частно складиране, по начина, предвиден от разплащателната агенция на съответната държава членка. 2.Офертите са допустими, ако са представени на официалния език или на един от официалните езици на държавата членка, в която се подават, и включват в предоставен от разплащателната агенция формуляр поне следната информация: а) наименование, адрес и регистрационен номер по ДДС на оператора в държавата членка, в която той извършва основната си дейност;
2. обхванатия продукт, или тип продукт, заедно с неговия съответен код по КН, ако е приложимо;
3. количеството, за което се подава офертата, тръжното предложение или заявлението, при спазване на минималните количества, ако са приложими.
Информация относно мястото на частно складиране на все още нескладирани продукти
Операторът уведомява разплащателната агенция за срока на внасяне на продуктите на склад, както и за името и адреса на всяко място на частно складиране и съответните количества. Уведомлението се отправя до разплащателната агенция поне 3 работни дни преди да започне внасянето на партидите на склад.
Сключване на договори
Договорите се сключват между разплащателната агенция на държавата членка, на чиято територия са складирани или ще бъдат складирани продуктите, и операторите, които отговарят на изискванията, определени в член 2 от Делегиран регламент (ЕС) 2016/1238, и чието тръжно предложение или заявление са били приети.
February | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
Su | Mo | Tu | We | Th | Fr | Sa |
29 | 30 | 31 | 1 | 2 | 3 | 4 |
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 |
19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 |
26 | 27 | 28 | 1 | 2 | 3 | 4 |