Опазване на застрашени от изчезване местни сортове, важни за селското стопанство (СЗМ)
Опазване на застрашени от изчезване местни сортове, важни за селското стопанство
Описание на Схема / Мярка / Интервенция:
Прилагането на идентична дейност в мярка 10 „Агроекология и климат“ от ПРСР 2014-2020 г. оказа благоприятно въздействие и насърчи земеделските стопани да отглеждат местни сортове. С увеличаването на площите, върху които се отглеждат такива сортове се цели и да се разнообрази еднообразното сортово присъствие на пазара, което се налага от икономически по изгодните сортове растения, чието производство е по рентабилно.
В България до началото на новото хилядолетие се е водила активна селекционна дейност и са запазени много разнообрази сортове, които са доказали своята устойчивост през годините. Тези сортове са били много популярни сред земеделските стопани, но поради икономически причини селекционерите не могат да предоставят посевен и посадъчен материал от тях. Застрашените от изчезване местни сортове растения са важна културна ценност, която характеризира селските райони. Старите местни сортове представляват, ценен генетичен потенциал за бъдещ напредък. В контекста на все по застрашаващите ни климатични промени, тези сортове са от съществено значение, поради тяхната доказана адаптивност.
Отглеждането и съхранението на застрашените от изчезване местни сортове изисква по-високи разходи, но генерира по-ниска възвръщаемост в сравнение с т.нар. конвенционални сортове. Поради тази причина те не са приоритетни за отглеждане и са застъпени основно в земеделски стопанства със специфична ориентация и специализация и научно-изследователските институти.Специфичното при всички видове култури е, че при тях добивите са значително по-ниски в сравнение с конвенционалните сортове. Интервенцията ще допринася за смекчаване на изменението на климата, като в контекста на все по-застрашаващите ни климатични промени, тези сортове са в пъти по – уязвими от други култури и сортове. В тази връзка е от особена важност отглеждането и съхранението им.
Условия за кандидатстване:
Научни и образователни организации, които да кандидатстват с цел поддържане на Научния национален генофонд.
Максимална площ за подпомагане 50 ха, с изключение научни и образователни организации.
Плащането е на хектар допустима земеделска земя, обхваната от задълженията за поддържане на площта.
Подпомагането е за земеделските площи, регистрирани в ИСАК, които отговарят на определението за „допустим хектар“.
Насоки за кандидатстване:
Дейностите могат да не се прилагат върху едни и същи площи за периода на изпълнение на агроекологичния ангажимент.
Използват се култури и сортове, включени в Списък на застрашените от изчезване местни сортове, важни за селското стопанство, предоставен от ССА. След окончателното изготвяне на списъка от компетентните в България научни органи (ССА и ИАСАС).
По тази интервенция се извършва компенсаторно плащане на база направените допълнителни разходи и пропуснати ползи.