Back Интервенция „Инвестиции в лозаро – винарския сектор“

Интервенция „Инвестиции в лозаро – винарския сектор“

Описание на Схема / Мярка / Интервенция:

Подпомагането по интервенция "Инвестиции в лозаро-винарския сектор" е насочено към повишаване ефективността на предприятието за производство на вино и неговата конкурентоспособност в производството и предлагането на пазара чрез инвестиции в материални и нематериални активи.

(1) Допустими за подпомагане по интервенцията са разходите за следните дейности:

1. Инфраструктура на предприятието:

а) закупуване или закупуване на лизинг на нови машини и оборудване, включително и на компютърен софтуер по отношение на:

аа) машини/оборудване за преработката на грозде;

бб) оборудване за контрол на ферментацията, оборудване за обработка на вино и гроздова мъст;

вв) оборудване за контрол на температурата;

гг) оборудване за преместване на виното в избените помещения;

дд) оборудване за технология, свързана с пенливи вина;

ее) оборудване за бутилиране, етикетиране, опаковане;

жж) оборудване за управление на отпадните води;

зз) оборудване на инфраструктурата на избата - тръбни линии, тръбопровод, различни мрежи (кислород, азот, вода, SO2 и др.); монтаж и помощни съоръжения; автоматични системи;

ии) оборудване за съхранение, смесване, грижа и стареене на виното - бъчви за ферментация, съхранение и стареене на виното, в т.ч. и терморегулиращи бъчви; резервоари от неръждаема стомана за винопроизводство и съхранение на вино - стационарни и подвижни; пластмасови резервоари за винопроизводство и съхранение на вино (сертифицирани за хранителни цели); възстановяване на стоманобетонни съоръжения за съхранение на лозаро-винарски продукти чрез полагане на вътрешно покритие от типа епоксидна смола или неръждаема стомана; оборудване за избено помещение за ферментация, съхранение и стареене на виното - стелажи, контейнери, хумидизатори, микрооксиженация (микрооксиженатори), парогенератори; модулна система за позициониране на бъчви; автоматизирана стелажна система за съхранение на бутилирани вина;

б) строително-монтажни работи за изграждане, надстрояване, пристрояване и/илиреконструкция на сгради, предназначени за:

аа) производство на вино (от обработка на гроздето до бутилиране и етикетиране на виното в изба);

бб) контрол на качеството на виното - анализиращи лаборатории;

вв) съхранение на виното - складове;

гг) подобряване на инфраструктурата в предприятието.

2. Маркетингови инструменти (вкл. строително-монтажни дейности) - винотеки; изложбени и дегустационни зали; фиксирани места за продажби (на дребно) в стопанството (на територията на предприятието).

3. Съпътстващи дейности към дейностите, посочени в т. 1 и 2, като хонорари на инженери и консултанти, предпроектни проучвания, придобиване на патентни права и лицензи и строителен надзор - разходи в размер не повече от 4 на сто от общия размер на разходите по проект.

(1а) Допустими за подпомагане дейности по интервенцията, насочени към инвестиции в активи в селскостопански системи за отглеждане на лозя в стопанствата за производство на винено грозде, са закупуване на гроздокомбайни, прикачен инвентар за обработка на лозовото насаждение и други машини за наблюдение и обработка, които не са транспортни средства.

(2) Максималният срок за изпълнение на дейностите по ал. 1 и ал. 1а е до 1 юли на втората финансова година, следваща финансовата година на сключване на договора за предоставяне на финансова помощ.

Срокове за кандидатстване:

Начален срок: 15.01.2025 г.

Краен срок: 15.02.2025 г.

Условия за кандидатстване:

Със Заповед №РД09-394/05.04.2024 г. на Министъра на земеделието и храните, издадена на основание чл. 25, ал. 4 от Закона за администрацията и чл. 5, ал. 6 и 7 от Наредба №14 от 11.09.2023 г. за условията и реда за предоставяне на финансова помощ по интервенциите в лозаро-винарския сектор, включени в Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони за периода 2023-2027 година, е определен бюджет по интервенция "Инвестиции в лозаро-винарския сектор" и втори прием само за авансови плащания през финансова 2024 г., в периода 3 – 16 юни 2024 г.. Може да се запознаете със заповедта по-надолу.

Заявленията за предоставяне на финансова помощ и исканията за окончателно плащане по интервенциите по чл. 1 се подават по електронен път през индивидуален профил на кандидата или на упълномощено от него лице в Системата за електронни услуги (СЕУ/електронната система) съгласно чл. 30, ал. 2, т. 6 от Закона за подпомагане на земеделските производители (ЗПЗП). Към заявлението се прилагат сканирани или подписани с КЕП описаните в чл.31 документи съгласно НАРЕДБА № 14 ОТ 11 СЕПТЕМВРИ 2023 Г. ЗА УСЛОВИЯТА И РЕДА ЗА ПРЕДОСТАВЯНЕ НА ФИНАНСОВА ПОМОЩ ПО ИНТЕРВЕНЦИИТЕ В ЛОЗАРО-ВИНАРСКИЯ СЕКТОР, ВКЛЮЧЕНИ В СТРАТЕГИЧЕСКИЯ ПЛАН ЗА РАЗВИТИЕ НА ЗЕМЕДЕЛИЕТО И СЕЛСКИТЕ РАЙОНИ ЗА ПЕРИОДА 2023 - 2027 ГОДИНА

 

За финансова помощ по интервенцията могат да кандидатстват:

1. еднолични търговци и юридически лица, включително признати от министъра на земеделието и храните групи и организации на производители на вино, вписани в лозарския регистър като винопроизводители съгласно Закона за виното и спиртните напитки и регистрирани по Търговския закон, Закона за кооперациите, Закона за висшето образование или Закона за вероизповеданията;

2. земеделски стопани, регистрирани по Наредба № 3 от 1999 г., които са физически или юридически лица, включително признати от министъра на земеделието и храните групи и организации на производители на винено грозде, вписани в лозарския регистър като гроздопроизводители с регистрирани лозарски стопанства по реда на Закона за виното и спиртните напитки.

(2) Кандидатите по ал. 1 трябва да:

1. нямат изискуеми и ликвидни задължения към ДФЗ, освен ако е допуснато разсрочване, отсрочване или обезпечение на задълженията;

2. не са предприятие в затруднение в случаите, когато кандидат е лице по ал. 1, т. 1;

3. не са в открито производство за обявяване в несъстоятелност или не са обявени в несъстоятелност;

4. не са в процедура по ликвидация;

5. нямат изискуеми задължения по чл. 87, ал. 11 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс.

 

Размер на финансовата помощ:

Съгласно Наредба №14 от 11 септември 2023 г., Чл. 30. (1)  Максималният размер на финансовата помощ за дейностите по чл. 27, ал. 1 е:

1. до 50 на сто от стойността на действителните разходи за осъществяване на допустимите инвестиционни дейности за микро-, малки и средни предприятия по смисъла на Препоръка 2003/361/ЕО на Комисията относно дефиницията на микро-, малки и средни предприятия (ОВ, L 124/36, 20.5.2003 г.) и за кандидати по чл. 29, ал. 1, т. 2;

2. до 25 на сто от действително направените разходи за предприятия с по-малко от 750 служители или с оборот, по-малък от 200 милиона евро;

3. до 15 на сто от действително направените допустими разходи за предприятия с над 750 служители или с оборот над 200 милиона евро.

(1а) Максималният размер на финансовата помощ за дейността по чл. 27, ал. 1а е 50 на сто от стойността на действителните разходи за изпълнение на дейността. Разходите за изпълнение на дейността се възстановяват на база пределни цени по приложение № 3а

(1б) Финансовата помощ за дейността по чл. 27, ал. 1а се предоставя само за активи, включени в приложение № 3а, и се изчислява на база най-ниската предложена цена от предоставените оферти към заявлението за предоставяне на финансова помощ по интервенцията, но не повече от пределната цена за съответния актив.

(2) Разликата между пълния размер на одобрените разходи и размера на финансовата помощ по ал. 1 се осигурява от получателя на финансовата помощ.

(3) Максималният размер на заявените разходи по проект не може да надвишава 2 347 000 лв.

(4) Максималният размер на общите допустими разходи по интервенцията за целия период на прилагане на интервенцията 2024 - 2027 г. за един кандидат е 5 867 400 лв.

(6) Финансова помощ не се предоставя на кандидат и ползвател на помощта, за който се установи наличие на изкуствено създадено условие за получаване на помощта или за осигуряване на предимство в противоречие с целите на интервенцията.  

 

Насоки за кандидатстване:

За да подадете заявление за одобрение на оперативна програма по интервенциите в лозаро-винарския сектор в Системата за електронни услуги (СЕУ) е необходимо да имате регистрация в Системата за електронни услуги. Допълнителна информация за начина на регистрация и функционалностите на системата, в т.ч. и за прикачването на документи, можете да видите в публикуваните видео ръководства https://seu.dfz.bg/drupal/?q=node/49. Всички кандидати, които нямат регистрация в СЕУ към момента на подаване на Заявление, следва да си направят такава. Регистрацията се потвърждава в съответната ОД на ДФ „Земеделие“, отдел „ОПСПМП“ . След потвърждение на профила в СЕУ кандидатът може да създаде своето заявление чрез профила си в СЕУ през https://seu.dfz.bg/ като избере Направление „Вино“, Схема „Интервенция „Инвестиции в лозаро-винарския сектор“ и Прием: „Прием по Интервенция "Инвестиции в лозаро-винарския сектор“ след което с бутон „Създай“ потвърждава участие в схемата.

На следния линк https://seu.dfz.bg/drupal/?q=node/58 може да се запознаете с Приложенията към заявление за подпомагане по интервенция „Инвестиции в лозаро-винарския сектор“, както и със самата инструкция за подаване на заявление по интвервенцията.

 

Със Заповед №РД09-1230/01.12.2023 г. на Министъра на земеделието и храните, издадена на основание чл.5, ал.6 и 7 от Наредба №14 от 11.09.2023 г. за условията и реда за предоставяне на финансова помощ по интервенциите в лозаро-винарския сектор, включени в Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони за периода 2023-2027 година, е определен бюджет по интервенция "Инвестиции в лозаро - винарския сектор" за 2024 г. Може да се запознаете със заповедта по-надолу.

Със Заповед №РД09-1262/13.12.2024 г. на Министъра на земеделието и храните, издадена на основание чл.5, ал.6 и 7 от Наредба №14 от 11.09.2023 г. за условията и реда за предоставяне на финансова помощ по интервенциите в лозаро-винарския сектор, включени в Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони за периода 2023-2027 година, е определен бюджет по интервенция "Инвестиции в лозаро - винарския сектор" за приема в периода 15 януари - 15 февруари 2025 г. Може да се запознаете със заповедта по-надолу.

Документи за кандидатстване:

Съгласно Наредба №14 от 11 септември 2023 г., Чл. 31. (1) За предоставяне на финансова помощ кандидатът подава заявление за предоставяне на финансова помощ чрез СЕУ съгласно чл. 6. Заявлението се състои от две части – за дейностите по чл. 27, ал. 1 и за дейностите по чл. 27, ал. 1а, и съдържа декларация за обстоятелствата по чл. 29, ал. 10. Когато се заявява изпълнение на дейности по чл. 27, ал. 1, т. 1, заявлението съдържа таблица с подробно описание на планираните инвестиции и дейности за 5-годишен период, а за дейностите по чл. 27, ал. 1, т. 2 – за 10-годишен период.

(2) Когато се заявява предоставяне на финансова помощ за дейностите по чл. 27, ал. 1, към заявлението по ал. 1 се прилагат сканирани или подписани с КЕП описаните детайлно документи в: "Раздел IV. Условия и ред за подаване на заявление за предоставяне на финансова помощ, Чл. 31 съгласно НАРЕДБА № 14 ОТ 11 СЕПТЕМВРИ 2023 Г. ЗА УСЛОВИЯТА И РЕДА ЗА ПРЕДОСТАВЯНЕ НА ФИНАНСОВА ПОМОЩ ПО ИНТЕРВЕНЦИИТЕ В ЛОЗАРО-ВИНАРСКИЯ СЕКТОР, ВКЛЮЧЕНИ В СТРАТЕГИЧЕСКИЯ ПЛАН ЗА РАЗВИТИЕ НА ЗЕМЕДЕЛИЕТО И СЕЛСКИТЕ РАЙОНИ ЗА ПЕРИОДА 2023 - 2027 ГОДИНА

Документи за изпълнение:

Образец на банкова гаранция