Насърчаване използването на култури и сортове, устойчиви към климатичните условия (СККУ)
Насърчаване използването на култури и сортове, устойчиви към климатичните условия
Описание на Схема / Мярка / Интервенция:
Въвеждането на устойчиви култури и сортове ще подобри съхранението на водорода в почвата чрез ускоряване на атмосферното поглъщане на въглерод, ще се осигурява устойчива продукция и допринася за намаляване на загубите в добива и качеството в екстремни години, поради различията в адаптивността им. В България се очаква по-ранно цъфтене на дърветата, по-дълъг сезон за лозята и промени в другите естествени цикли на културите, което оказва влияние върху крайните добиви. Различните региони в страната се нуждаят от култури и сортове, адаптирани към различни стресови фактори. Видовете и сортовете, отглеждани, за да се противопоставят на промените в климатичните условия, биха могли да бъдат една от най-ефективните стратегия за адаптиране към изменението на климата.
Ангажимента по управляването главно е свързан с инициативи в областта на околната среда и климата, и по – конкретно: смекчаване на изменението на климата, включително намалението на емисиите от парникови газове от земеделски практики, както и поддържането на съществуващите места за съхранение на въглерод и повишаване на секвестрацията на въглерод.
Условия за кандидатстване:
Допустими по интервенция „СККУ“ са земеделски стопани, които са регистрирани в ИСАК и стопанисват земеделски площи от минимум 0,3 ха.
Подпомагането е за земеделските площи, регистрирани в ИСАК, които отговарят на определението за „допустим хектар”.
Минималната площ за подпомагане от 0,3 ха.
Максимална площ за подпомагане до 50 ха.
За периода на ангажимента за трайни насаждения и многогодишни култури дейностите се извършват върху едни и същи площи.
Насоки за кандидатстване:
Изискване за предоставяне на ежегодна план-програма за извършване на дейностите по направлението, който включва агроекологичните мероприятия извършени в периода на ангажимента, технологията за обработка на почвата, засадените култури/сортове.
Сортовете подпомагани по направлението са различни от застрашени от изчезване местни сортове.
Промяната в сортовата структура води до по-високи разходи, свързани с презасаждането. За земеделските стопани закупуването на качествен сертифициран посевен и посадъчен материал от утвърдения Списък на по-високи цени е свързано с увеличение на техните разходи. При овощните насаждения и десертните лозя се налага да се влагат средства няколко години, докато встъпят в плододаване. През тези години трябва да се отчетат пропуснатите ползи, тъй като се натрупват разходи, без да има приходи.