Подпомагане отглеждането на сортове, устойчиви към климатични условия чрез практики за интегрирано производство (СИП)

Подпомагане отглеждането на сортове, устойчиви към климатични условия чрез практики за интегрирано производство

Описание на Схема / Мярка / Интервенция:

Чрез интервенцията ще се подпомагат отглеждането на сортове, развити с цел устойчивост при специфични климтични условия (от видовете зърнено-житни култури и слънчоглед) чрез утвърдените практики за интегрирано управление на вредителите.

Въвеждането на устойчиви култури и сортове може да подобри съхранението на водорода в почвата чрез ускоряване на атмосферното поглъщане на въглерод, да се осигурява устойчива продукция и да допринесе за намаляване на загубите в добива и качеството в екстремни години, поради различията в адаптивността им. Различните региони в страната се нуждаят от култури и сортове, адаптирани към различни стресови фактори. Видовете и сортовете, отглеждани, за да се противопоставят на промените в климатичните условия, биха могли да бъдат една от най- ефективните стратегия за адаптиране към изменението на климата.

Очаквания принос от прилагането на практики от интегрираното управление на вредители и намаляване на рисковете и на въздействието от употребата на пестициди върху здравето на хората и околната среда и употребата на по - опасните такива се очаква да се реализира най-общо чрез постигане на баланс между екологичните и икономическите нужди при употреба на продукти за растителна защита.

Условия за кандидатстване:

Допустими за подпомагане по интервенция „СИП“ са земеделски стопани, които са регистрирани в ИСАК и стопанисват земеделски площи, за които имат регистрирано валидно правно основание.

Подпомагането е за земеделските площи, регистрирани в ИСАК, които отговарят на определението за допустим хектар;

Минималният размер на подпомагане по интервенцията е от минимум 1 ха;

Максималният размер на подпомагане по интервенцията е до 300 ха, като приоритетно подпомагането ще бъде насочено към земеделски стопанства, при които всички площи с допустимите култури се управляват съгласно принципите на интегрираното производство, така че да се осигури допълнителен екологичен ефект чрез значителен принос и от страна на земеделския стопанин.

Насоки за кандидатстване:

Земеделските стопани спазват принципите за интегрирано управление на вредителите в съответствие с изискванията за извършване на интегрирано производство, определени в националното законодателство. Всички изисквания и съответно задължения са уредени в Наредба № 9 от 26 февруари 2021 г. за интегрирано производство на растения и растителни продукти и контрола върху интегрираното производство.

Земеделските стопани отглеждат сортове, развити с цел отглеждане при специфични условия от видовете: зърнено-житни култури и слънчоглед в съответствие с изискванията на интегрираното производство, регламентирани в Наредба № 9 от 26 февруари 2021 г. за интегрирано производство на растения и растителни продукти и контрола върху интегрираното производство. Списък със сортовете се утвърждава (и актуализира при необходимост) в националното законодателство.

Документи за изпълнение:

Наредба № 10 от 27 юни 2023 г. за условията и реда за прилагане на интервенциите в областта на околната среда и климата и хуманно отношение към животните, включени в стратегическия план за развитието на земеделието и селските райони за периода 2023-2027 г